در میزگرد بررسی عملکرد باشگاه شهرداری عنوان شد:

۱۲۳۲۳۱

از عدالت در بودجه‌ریزی تا حذف نشدن هیچ رشته‌ ورزشی از باشگاه در فصل آینده

نشست بررسی عملکرد باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک با حضور مسئولان این باشگاه و تعدادی از کارشناسان و خبرنگاران ورزشی به همت خبرگزاری ایسنا در اراک برگزارشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر اسفندیار خسروی زاده عضو هیات علمی دانشگاه اراک در این نشست ضمن تقدیر از زحمات باشگاه شهرداری برای رشد و توسعه ورزش اراک گفت: همواره در زمینه نقد و بررسی و بحث‌های ارزیابی عملکرد، در صورت در اختیار داشتن معیارهای مناسب می‌توانیم اثرات مثبت نقد را در مجموعه ببینیم.

وی افزود: با استفاده از اسناد و مدارک و نظرات کارشناسان می‌توانیم بهترین ارزیابی عملکرد را داشته باشیم که ما را برای دستیابی به هدف یاری کند.

ضرورت توجه به کیفی‌سازی؛کمیت در همین حد کافی است

وی اظهار کرد: باشگاه شهرداری باید چند نکته را مد نظر خود قرار دهد یکی آن که ظرفیت این باشگاه محدود است و در صورت اضافه شدن رشته‌های دیگر این امکان وجود دارد که باشگاه در میانه راه بماند و ضربه بسیار سنگینی به ورزش استان وارد شود، بنابراین باشگاه باید بحث کیفی سازی را مد نظر خود داشته باشد، همچنین از هم‌اکنون باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت خود را برای آینده تدوین کند که بر اساس آن بتواند چارچوب موفقیت را حفظ کند.

خسروی‌زاده اظهار کرد: دیگر موضوع بسیار مهم این است که جای دانشگاه در باشگاه‌ها بسیار خالی است در حالی که حضور دانشگاه در ورزش می‌تواند در بحث‌های بسیار مهمی از جمله علوم ورزشی و پزشکی ورزشی کمک بسیار زیادی به باشگاه ها بکند.

هیچ رشته ای برای فصل آینده حذف نمی‌شود/مسئولین دغدغه بیشتری برای ورزش داشته باشند

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اراک نیز در این جلسه بیان کرد: به طور کلی در تمام تیم‌های تحت حمایت باشگاه شاهد موفقیت‌های بسیار خوبی بوده‌ایم که جای افتخار است ولی اراک و ورزش اراک همواره مظلوم واقع شده است و یکی از دلایل اصلی تمایل شورای چهارم به موضوع باشگاه‌داری و سرمایه‌گذاری در ورزش رفع همین مظلومیت بوده است.

سید رضا قریشی افزود: برای رفع خلاء‌های موجود در ورزش استان شورا تصمیم به سرمایه گذاری در ورزش گرفت و ما ابتدا با یک ارزیابی منطقی توانستیم رشته های موفقی را که پتانسیل خوبی داشتند تحت پوشش بگیریم و شاهد موفقیت این رشته ها باشیم. سیاست اصلی ما در باشگاه شهرداری بحث بومی‌گرایی و ساختن تیم‌های پایه است به همین منظور از تیم‌های تحت حمایت خود به غیر از والیبال و بسکتبال خواسته‌ایم اکثر نفرات خود را از بازیکنان بومی جذب کنند و به دو رشته والیبال و بسکتبال یک فرصت چهار ساله داده شده است تا بتوانند زیر ساخت‌های لازم را برای بومی‌سازی فراهم کنند.

عضو شورای اسلامی شهر اراک اظهار کرد: امسال جزو معدود سال‌هایی بود که شورا در بحث باشگاه یک ورود کارشناسی داشت و با یک کار گروهی و کارشناسی پیشنهاد خود را برای فصل آینده به باشگاه داد و قرار بر این شد که پس از بررسی باشگاه این پیشنهادات برای تصویب به شورا باز گردد ولی تا کنون نه رشته‌ای اضافه شده و نه رشته‌ای حذف شده است.

قریشی بیان کرد: سیاست شورا بر این است که از رشته‌هایی در باشگاه حمایت کند که تحت حمایت سایر مجموعه‌ها نیستند ولی این موضوع را قبول داریم که در خیلی از رشته‌های کم هزینه استعدادهای بسیار خوبی داریم که باید به آنها توجه شود، البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ظرفیت شورا و شهرداری نیز محدود است.

وی افزود: شهرداری نباید به تنهایی بار ورزش را به دوش بکشد و صنایع نیز باید برای کمک به ورزش ورود کنند. تحقق این موضوع نیازمند آن است که مسئولین ارشد استان نسبت به ورزش دغدغه بیشتری داشته باشند.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اراک تصریح کرد: در هر قراردادی که باشگاه با بازیکنان و سایر افراد می‌بندد ملزم است تا آخرین ریال آن را تسویه کند و شورا هم این مسئله را با جدیت پیگیری خواهد کرد.

کسی از باشگاه شهرداری به نفع خود بهره برداری نکند

رییس کارگروه ورزش شورای اسلامی شهر اراک نیز در این جلسه بیان کرد: باشگاه در شورای چهارم و سال ۹۳ پروانه فعالیت خود را پس از تصویب در شورا گرفت و هیچ کس نباید از باشگاه به نفع خود بهره برداری کند البته قبل از آن شهرداری در بخش ورزش کمک می‌کرد ولی بیشتر به شکل اسپانسر فعال بود نه در قالب باشگاه فرهنگی ورزشی.

جمشید زند افزود: باشگاه شهرداری اراک یکی از موفق‌ترین باشگاه های ورزشی کشور است ولی با توجه به اینکه منابع مالی آن به نوعی از سوی مردم تامین می‌شود نباید به آن به شکل یک باشگاه صددرصد حرفه ای نگاه کرد و این جاست که فرق این باشگاه با سایر باشگاه‌ها مشخص می‌شود. بنده هم علیرغم عملکرد بسیار خوب باشگاه در این فصل موفقیت را تنها کسب مقام و مدال نمی‌دانم بلکه موفقیت را توفیق در بخش تیم‌های پایه می‌دانم.

وی اظهار کرد: به همین منظور و برای تقویت تیم‌های پایه برنامه‌ای را طرح‌ریزی کردیم که طبق آن تیم‌های تحت پوشش باشگاه شهرداری به غیر از والیبال و بسکتبال باید ۶۰ درصد از بازیکنان خود را از اراک، ۲۰ درصد آن را از استان و مابقی بازیکنان را از خارج از استان تامین کنند.

عضو شورای اسلامی شهر اراک بیان کرد: علیرغم اینکه وزارت کشور نامه‌ای به شهرداری‌ها و مجموعه شورای شهر زده است که شهرداری‌ها را از حضور در ورزش حرفه ای منع کرده است، ولی ما بدون توجه به آن نامه و با در نظر گرفتن رضایت مردم با تمام وجود از تیم‌داری مجموعه شهرداری حمایت می‌کنیم. با توجه به اینکه باشگاه نوپاست و مدیر عاملی دارد که تا کنون تجربه مدیریت باشگاه‌های ورزشی را نداشته است کسب این همه عنوان ورزشی دستاوردی فوق العاده بوده است ولی حفظ آنها در این فصل دشوار تر است و همت و کمک همگان را می‌طلبد.

ممانعت از انجام مسئولیت‌های اجتماعی دستگاه‌های اجرایی و صنایع ظلم به مردم است

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه رضا سمیعی کارشناس والیبال در خصوص وضعیت والیبال باشگاه شهرداری بیان کرد: فصل گذشته برای والیبال استان مرکزی فصل بسیار موفقی بود و امیدواریم در فصل جاری هم این روند حفظ شود ولی باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که در فصل جدید تیم در لیگ برتر بازی خواهد کرد و شرایط بازی در لیگ برتر کاملا متفاوت است.

سمیعی افزود: در لیگ برتر والیبال یا باید بهترین بازیکنان جهان را بکار بگیریم یا بهترین بازیکنان جهان در مقابل شما قرار خواهند گرفت بنابراین بسیار مهم است که در نوع یارگیری طوری عمل شود که بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

وی اظهار کرد: نباید انتظار داشت که مانند تیم هایی که ۱۴ میلیارد فقط برای والیبال هزینه می‌کنند عملکرد داشته باشیم و موفق باشیم. از آن سو نیز اعتبار و بودجه والیبال باید به گونه‌ای باشد که تیم در لیگ برتر دچار سرخوردگی نشود و به صورت آسانسوری به لیگ یک سقوط نکند.

وی در ادامه بیان کرد: هر کس مانع انجام وظایف و مسئولیت های اجتماعی مجموعه‌های ورزشی شود در حق مردم ظلم کرده است، بنابراین ما نباید فقط نامه هایی را که با موضوع منفی و ممنوعیت دریافت می‌شوند، پیگیری کنیم. بنده نمی‌دانم چرا هزاران نامه‌ای که با موضوعات مثبت همچون تخصیص اعتبار دریافت می‌شود را کسی پیگیری و دنبال نمی‌کند.

در پرداخت ها و بودجه‌ریزی‌ها عدالت رعایت شود/ضرورت توجه به ورزش بانوان

غلامعباس آجرلو دیگر عضو شورای اسلامی شهر اراک در این نشست بیان کرد: با توجه به پتانسیل بالایی که در ورزش بانوان داریم باید به ورزش بانوان توجه ویژه‌ای شود و نگذاریم که توانمندی‌ها و استعدادهای بانوان ورزشکار و مربی اراک از بین برود.

وی افزود: دیگر بحث بسیار مهم در خصوص باشگاه اصل رعایت عدالت در بودجه ریزی و پرداخت به تیم‌های مختلف است چرا که با کوچکترین اشتباهی به بی‌عدالتی متهم خواهیم شد.

عضو شورای اسلامی شهر اراک اظهار کرد: در راه تیم‌داری و کمک به ورزش این انتظار مانند گذشته همواره از سایر صنایع می‌رود که با ورود به ورزش بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی خود را ایفا کنند.

وی همچنین با انتقاد از بودجه‌های دولتی ورزش گفت: متاسفانه بودجه‌هایی که برای هیات‌های ورزشی در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است و عملا دست هیات را برای انجام فعالیت‌های خود بسته نگه می‌دارد، بنابراین از مسئولین مربوطه تضاضا داریم این بحث را پیگیری کرده و به سرانجام برسانند. آخر ۳۵ میلیون تومان برای ۴۶۵ هیات در سراسر استان چه دردی را می‌تواند دوا کند.

در پرداخت ها عدالت رعایت نشده/ ۹ ماه است پولی دریافت نکرده ایم

به گزارش ایسنا، محمد رضایی کارشناس رشته سپک تاکرا نیز در این میزگرد بیان کرد: در ۱۰ سالی که این رشته فعال شده تیم اراک ۸ بار به مقام قهرمانی دست یافته است و از سال ۲۰۰۶ تاکنون همواره در تیم ملی نفراتی از شهر اراک حضور داشته‌اند.

وی افزود: در این چهار سال که سپک تاکرا تحت حمایت شهرداری اراک است فقط در فصل ۹۴-۹۳ ما ۶۵ درصد دریافتی داشتیم و در بقیه فصول هیچ مبلغی به ما داده نشد این در حالی است که ما همواره با نام شهرداری در مسابقات لیگ برتر افتخارآفرینی کرده‌ایم.

وی بیان کرد: در فصل ۹۵-۹۴ که دیگر به پایان رسیده است ما نه تنها دریافتی نداشتیم بلکه با پول خود به مسابقات اعزام شدیم و با نام شهرداری توانستیم قهرمان کشور شویم، ولی بعد از هشت ماه هنوز هم یک ریال دریافتی نداشتیم. نکته جالب تر این است که حتی لباس بازی هم خودمان تهیه کردیم و نام شهرداری را روی آن زدیم و الان که مسئول فروشگاه ورزشی برای دریافت پولش به باشگاه مراجعه کرده است با این پاسخ مواجه شده که به ما ارتباطی ندارد و خودشان باید پول لباس‌ها را پرداخت کنند.

رضایی در ادامه تصریح کرد: سپک تاکرا چندی پیش یک اعزام به مسابقات برون مرزی در کشور فرانسه داشت که ابتدا قرار بر این بود که با هزینه شهرداری به این مسابقات اعزام شویم ولی زمانی که باشگاه از ما خواست دو سه نفر از باشگاه به همراه تیم اعزام شوند، بدلیل سخت گیری‌هایی که در گرفتن ویزای کشورهای اروپایی وجود دارد عملا این کار شدنی نبود. در نتیجه آنها از اعزام ما سر باز زدند و ما مجبور شدیم با هزینه شخصی خود اعزام شویم حتی زمانی که برگشتیم با اینکه مقام سوم را در جهان کسب کردیم و نام اراک و ایران را در آن مسابقات بر سر زبان ها انداختیم نه تنها باشگاه تقدیری از ما نکرد بلکه به نوعی گفتند چون خودتان رفتید برای فصل بعد باشگاه شهرداری از سپک تاکرا حمایت نخواهد کرد.

وی اظهار کرد: متاسفانه اینگونه برخورد ها به همین جا ختم نمی‌شود. چندی پیش بنده در یک مصاحبه تلویزیونی داشتم و از پرداختن نشدن مطالبت‌مان انتقاد کردم. پس از آن با خبر شدیم که از باشگاه با یکی از مسئولین تیم تماس گرفتند و گفتند چون از ما انتقاد کردید دیگر حمایت‌تان نخواهیم کرد.

رضایی بیان کرد: ورزشکاران تمام وقت و تمرکز خود را برای ورزش و تمرین می‌گذارند و عمدتا دارای شغل دیگری نیستند و درآمدشان از همین قراردادهای ناچیزی تامین می شود که با باشگاه می‌بندند که متاسفانه آن هم پرداخت نمی شود.

بانوان هم از بودجه باشگاه شهرداری سهم دارند

مسئول ورزش بانوان اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک نیز در این جلسه بیان کرد: هزینه های باشگاه شهرداری از سوی مردم تامین می‌شود و نیمی از مردم را بانوان تشکیل می‌دهند بنابراین این انتظار می‌رود که در فصل ۹۵ ورزش بانوان جایگاه بهتری در باشگاه داشته باشد.

طیبه آقایی افزود: البته دید شورا به ورزش بانوان بسیار مثبت است و با پتانسیلی که در ورزش بانوان وجود دارد امیدوارم این موضوع هر چه زودتر عملی شود.

وی اظهار کرد: ما رشته هایی همچون آلیش، تکواندو، سپک تاکرا و قایقرانی و… را داریم که در صورت انجام یک سرمایه‌گذاری صحیح و به موقع می‌توانند حرف‌های بسیار زیادی را برای گفتن داشته باشند.

بی‌توجهی به تیم های پایه بسکتبال در دو سال اخیر

به گزارش ایسنا، کارشناس بسکتبال حاضر در جلسه نیز ضمن تمجید از عملکرد خوب تیم بسکتبال شهرداری اراک در سوپرلیگ بیان کرد: با توجه به حضور تیم‌های پر قدرت در مسابقات سوپر لیگ بسکتبال کشور عملکرد تیم شهرداری و قرار گرفتن آن در رتبه چهارم بسیار خوب بود، اما متاسفانه در این دو سال که بسکتبال شهرداری راه افتاده است آن طور که باید و شاید به پایه‌ها توجه نشده و این مشکل باید حل شود.

سلطانی افزود: در مسابقاتی که چندی پیش در رده جوانان در کشور برگزار شد شهرداری تیمی داد که نکته قابل تامل آن حضور چهار بازیکن غیر بومی در این تیم بود و این موضوع باعث شد حتی مسئولین فدراسیون هم تعجب کنند که مگر در اراک به اندازه یک تیم در رده جوانان بازیکن وجود ندارد؟

وی تصریح کرد: با تصمیم فدراسیون بسکتبال مسابقات سوپر لیگ در رده های نوجوانان و جوانان نیز برگزار خواهد شد که حضور در این عرصه همت بسیاری می‌طلبد و باید از این فرصت بدست آمده با استفاده از پتانسیل مربیان بومی استان و مربیانی همچون محمد کسایی‌پور که از مربیان بزرگ بسکتبال کشور است و در اراک فعالیت می‌کند برای ساختن تیم های پایه استفاده کنیم.

سلطانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در رده بزرگسالان بازیکنان خوبی در اراک داریم انتظار جامعه بسکتبال این است که از این عزیزان که به نوعی سرمایه ورزش بسکتبال در شهر اراک هستند بیشتر استفاده شود.

حضور ۸ رشته در لیگ برتر برای یک باشگاه موفقیتی کم نظیر است

مدیر عامل باشگاه شهرداری اراک نیز در این میزگرد بیان کرد: در فصلی که گذشت شاهد موفقیت‌های بسیار زیادی بودیم که صعود ۶ رشته به لیگ بالاتر، کسب ۴ عنوان قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی، ۳ مقام سومی و ۳ مقام چهارم به بعد از جمله آنها بود و ماحصل این مقام ها حضور ۸ رشته در لیگ برتر است که این خود یک رکورد کم نظیر در ورزش باشگاهی استان محسوب می شود و نمی‌توان باشگاهی را سراغ داشت که در ۸ رشته در لیگ برتر فعالیت داشته باشد.

رضا عزیزمحمدی افزود: در فوتبال علاوه بر اینکه در بزگسالان موفق به صعود به لیگ دو شدیم در رده های پایه همواره موفق بودیم نکته قابل توجه در خصوص صعود تیم بزرگسالان به لیگ دو حضور کادر فنی صددرصد بومی بود و این موفقیت نشان داد که مربیان ما حرف های زیادی برای گفتن دارند. در رشته بسکتبال با اینکه برای اولین بار بود در سوپر لیگ حضور داشتیم با بازی های بسیار خوبی که بچه ها انجام دادند و شکست تیم های بزرگ بسکتبال کشور همچون شهرداری گرگان و دانشگاه آزاد، از سوی فدراسیون به عنوان پدیده مسابقات معرفی شدیم. در والیبال تنها و تنها با یک شکست موفق شدیم با کسب مقام قهرمانی لیگ یک به لیگ برتر والیبال صعود کنیم همچنین در والیبال نشسته با کسب مقام سوم بار دیگر سهمیه حضور در لیگ برتر را کسب کردیم.

وی ادامه داد: در بسکتبال با ویلچر رتبه پنجم را در لیگ برتر کسب کردیم البته در این رشته قالبیت قرار گرفتن بر روی سکو را نیز داشتیم که بدلیل مشکلاتی که بوجود آمد این مهم محقق نشد. در رشته پینگ پنگ در رده نوجوانان در لیگ برتر حضور داشتیم که امسال هم این حضور تداوم خواهد داشت. در کاراته در دو رده امید و نونهالان در مسابقات شرکت کردیم که در رده امید مجوز حضور در سوپر لیگ را کسب کردیم و در رشته هاکی برای دومین سال پیاپی قهرمان لیگ برتر شدیم. در سپک تاکرا آقایان مقام اول و سپک تاکرا بانوان مقام سوم را بدست آوردیم، همچنین در رشته باستانی با کسب عنوان نایب قهرمانی مجوز حضور در لیگ برتر را کسب کردیم.

مدیرعامل باشگاه شهرداری اراک اظهار کرد: این موفقیت‌ها حاصل نمی‌شود مگر با انجام یک کار جمعی و گروهی چرا که برای شکست یک عامل کافی است ولی برای موفقیت تمامی عوامل باید دست به دست هم بدهند و بنظر بنده تعامل و نظارت خوب شورا و شهرداری در خصوص باشگاه یکی از مهمترین عوامل موفقیت بوده است.

وی در خصوص انتقادهای مربوط به رشته سپک تاکرا اظهار کرد: اینکه تا اینجای کار حداقل ۶۰ درصد باید به بازیکنان سپک تاکرا پرداخت می‌کردیم را قبول دارم و می‌پذیریم ولی این عدم پرداخت تنها بدلیل عدم وجود بودجه بوده است و پس از اینکه اعتبار لازم تامین شد ملزم هستیم در تمام رشته‌ها با بازیکنان تسویه کنیم. همچنین بحث لباس هم واقعیت ندارد و خود باشگاه هزینه لباس تیم ها را پرداخت می‌کند نه بازیکنان. در خصوص سفر فرانسه هم باید عرض کنم که با توجه به اینکه بودجه ای برای سفر برون مرزی در نظر گرفته نشده است خود شهردار با این سفر مخالف بود و هیچ گونه صحبت دیگری مطرح نبود. تیم کاراته هم که به تازگی به دبی اعزام شده بود با هزینه خود هیات اعزام شد و فقط باشگاه در هیات مدیره مصوب کرد که در صورت کسب مقام از این تیم تجلیل شود که مقامی هم کسب نشد.

وی افزود: در خصوص مصاحبه تلویزیونی هم با صراحت می‌گویم این موضوع صحت ندارد و هر کس حق انتقاد از باشگاه را دارد.

وی در خصوص انتقاداتی که در مورد اعضا هیات مدیره باشگاه مطرح شد اظهار کرد: احمد حسنی، حمید حسنی، مراد علی عباسی، محمود ایزدیار و خود بنده اعضا هیات مدیره باشگاه را تشکیل می‌دهیم و به جرات می‌توانم بگویم اعضا هیات مدیره در راه موفقیت به بنده و باشگاه بسیار کمک کردند و همواره جلوی برخی از اشتباهات بنده را با راهنمایی‌های خوب‌شان گرفتند.

عزیز محمدی بیان کرد: در خصوص تیم های پایه ما آقایان هوتهم در والیبال و کسایی پور در بسکتبال را که هر دو از بزرگان این دو رشته ورزشی هستند برای تشکیل و تقویت تیم های پایه دعوت کردیم و با یک برنامه‌ریزی منسجم و هدف‌دار بدنبال بهره‌برداری مناسب از این فرصت ایجاد شده هستیم.

مدیر عامل باشگاه در خصوص برنامه‌های آینده باشگاه شهرداری اراک تصریح کرد: ایجاد زمین چمن مصنوعی، احداث مجموعه خوابگاه های باشگاه و همچنین احداث دو سالن ورزشی در شهرک ولیعصر(عج) و شهرک علی ابن ابیطالب(ع) از جمله پروژه های عمرانی ما هستند. در خصوص رشته های تحت حمایت باشگاه هم باید این نکته را عرض کنم که هر رشته ای را که شورا به باشگاه دستور دهد ما حمایت می‌کنیم.

وی افزود: با برخی از رشته ها مانند تکواندو صحبت‌هایی مطرح شد که با توجه به پتانسیلی که دارند تحت حمایت باشگاه قرار بگیرند که متاسفانه ما نتوانستیم با هیات تکواندو به توافق اولیه برسیم چون معمولا در هر رشته ای که سرمایه گذاری می‌کنیم باید با هیات مربوطه به توافقی برسیم اما نکته جالب تر این بود که یکی از مسئولین هیات به بنده گفت “آقای عزیز محمدی برای چی دنبال دردسر می‌گردید می‌خواهید چکار از تکواندو حمایت کنید!”.

وی در پایان گفت: بنده به عنوان مدیر عامل باشگاه شهرداری عاشق کارم هستنم و برای موفقیت این باشگاه با تمام وجود وقت می‌گذارم

Print Friendly

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *